Od 1 stycznia 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wprowadza zmiany w refundacji wyrobów chłonnych, w tym trzy limity finansowania dla różnych grup produktów. Artykuł przedstawia te zmiany, jakie one oznaczają dla pacjentów i jakie są ich korzyści dla pacjentów.
Zmiany w refundacji
Od 1 stycznia 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wprowadzi zmiany w refundacji wyrobów chłonnych. Będą trzy limity finansowania dla różnych grup produktów:
- Limit 1,00 zł/sztuka będzie dotyczył wkładek urologicznych i podkładów chłonnych, jednak minimalna chłonność produktu, kwalifikującego się do refundacji zostanie podniesiona z 250g na 450g.
- Limit 1,70 zł/sztuka będzie dotyczył majtek chłonnych o minimalnej chłonności 1000g, pieluchomajtek o minimalnej chłonności 1400g oraz pieluch anatomicznych o minimalnej chłonności 1400g.
- Limit 2,30 zł/sztuka będzie dotyczył majtek chłonnych o minimalnej chłonności 1400g oraz pieluchomajtek o minimalnej chłonności 2500g.
Jakie korzyści przynoszą zmiany?
Zmiany w refundacji wyrobów chłonnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) mogą przynieść korzyści dla pacjentów korzystających z wyrobów chłonnych o wyższej chłonności. Wprowadzenie trzeciego limitu finansowania w wysokości 2,30 zł za sztukę, obejmującego majtki chłonne o minimalnej chłonności 1400 gramów oraz pieluchy o minimalnej chłonności 2500 gramów pozwoli im na oszczędności finansowe. Wcześniejszy limit 1,70 zł za sztukę nie miał określonej minimalnej chłonności produktów, przez co pacjenci stosujący bardziej chłonne produkty nie byli w pełni refundowani. Nowy trzeci limit finansowanie pozwoli na lepsze dopasowanie refundacji do potrzeb pacjenta, co jest korzystne dla pacjentów.
Jeśli pacjent potrzebuje pomocy w tym zakresie, może skontaktować się z firmą Ortomedico.pl, która oferuje specjalistyczną pomoc w realizacji refundacji wyrobów chłonnych. Specjaliści z firmy Ortomedico.pl pomogą pacjentowi w skompletowaniu wymaganych informacji, co pozwoli na szybką i sprawną realizację refundacji.