Pomocna Mama

Leczenie endodontyczne – co to jest? Wskazania i przebieg

Czym jest leczenie endodontyczne – kanałowe? Kiedy jest ono prowadzone? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Jak odbywa się leczenie zębów tą metodą?

Czym jest leczenie endodontyczne – kanałowe?

Co to jest endodoncja? Termin ten odnosi się do dziedziny stomatologii, która zajmuje się miazgą zębową, czyli tkankami znajdującymi się wewnątrz zęba, pod jego szkliwem. Odkryj fachową pomoc w dziedzinie endodoncji, w tym pomoże ci profesjonalny artykuł https://dentystagliwice.pl/

<a href rel="nofollow">https://dentystagliwice.pl/</a>

Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane również kanałowym polega na usunięciu tkanek wewnątrz zęba i w jego kanałach, a następnie na zastąpieniu ich innymi materiałami. W efekcie nie trzeba wyrywać zęba.

Kiedy wykonuje się leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe jest prowadzone w wielu sytuacjach, nie tylko wtedy, gdy problemem jest próchnica. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do leczenia endodontycznego?

Główne wskazania do leczenia kanałowego:

  • Rozległa próchnica,
  • Martwica zęba,
  • Zgorzel,
  • Zapalenie miazgi zębowej,
  • Uszkodzenie mechaniczne zęba – złamanie, wybicie,
  • Zakładanie mostka protetycznego.

Leczenia endodontycznego nie prowadzi się wtedy, gdy dochodzi do znacznego uszkodzenia zęba i jego korzenia, zniszczenia ozębnej wokół korzenia oraz u pacjentów z chorobami z grupy ryzyka.

Leczenie kanałowe – jak wygląda?

Podczas leczenia kanałowego stomatolog znieczula ząb, otwiera go, czyli rozwierca jego koronę, a następnie usuwa jego wnętrze, a dokładnie miazgę oraz nerwy.

W następnej kolejności ząb jest dokładnie czyszczony, dezynfekowany i wypełniany z użyciem ćwieków gutaperkowych. Dodatkowo ząb może być wzmocniony za pomocą wkładów z włókna szklanego. Na koniec zamyka się koronę zębową.

Czy leczenie kanałowe można przeprowadzić na jednej wizycie? Obecnie jest to możliwe, gdy gabinet ma taką usługę w swojej ofercie. Warto jednak pamiętać, że czas spędzony w gabinecie to od 1 godziny do nawet 3 godzin zależnie od liczby kanałów zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *