Czym jest leczenie endodontyczne – kanałowe? Kiedy jest ono prowadzone? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Jak odbywa się leczenie zębów tą metodą?
Czym jest leczenie endodontyczne – kanałowe?
Co to jest endodoncja? Termin ten odnosi się do dziedziny stomatologii, która zajmuje się miazgą zębową, czyli tkankami znajdującymi się wewnątrz zęba, pod jego szkliwem, jak podkreślają eksperci z https://dentystagliwice.pl/.
Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane również kanałowym polega na usunięciu tkanek wewnątrz zęba i w jego kanałach, a następnie na zastąpieniu ich innymi materiałami. W efekcie nie trzeba wyrywać zęba.
Kiedy wykonuje się leczenie endodontyczne?
Leczenie kanałowe jest prowadzone w wielu sytuacjach, nie tylko wtedy, gdy problemem jest próchnica. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do leczenia endodontycznego?
Główne wskazania do leczenia kanałowego:
- Rozległa próchnica,
- Martwica zęba,
- Zgorzel,
- Zapalenie miazgi zębowej,
- Uszkodzenie mechaniczne zęba – złamanie, wybicie,
- Zakładanie mostka protetycznego.
Leczenia endodontycznego nie prowadzi się wtedy, gdy dochodzi do znacznego uszkodzenia zęba i jego korzenia, zniszczenia ozębnej wokół korzenia oraz u pacjentów z chorobami z grupy ryzyka.
Leczenie kanałowe – jak wygląda?
Podczas leczenia kanałowego stomatolog znieczula ząb, otwiera go, czyli rozwierca jego koronę, a następnie usuwa jego wnętrze, a dokładnie miazgę oraz nerwy.
W następnej kolejności ząb jest dokładnie czyszczony, dezynfekowany i wypełniany z użyciem ćwieków gutaperkowych. Dodatkowo ząb może być wzmocniony za pomocą wkładów z włókna szklanego. Na koniec zamyka się koronę zębową.
Czy leczenie kanałowe można przeprowadzić na jednej wizycie? Obecnie jest to możliwe, gdy gabinet ma taką usługę w swojej ofercie. Warto jednak pamiętać, że czas spędzony w gabinecie to od 1 godziny do nawet 3 godzin zależnie od liczby kanałów zęba.