Głównym symptomem przewlekłej niewydolności żylnej są żylaki. Mogą towarzyszyć im objawy jak ból, obrzęki, uczucie zmęczenia i ciężkości, pajączki żylne widoczne na nogach. Jak leczyć żylaki kończyn dolnych?
Domowe metody leczenia żylaków
Żylakom można zapobiegać i leczyć je domowymi metodami. Co na żylaki nóg sprawdzi się najlepiej?
Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiednim trybie życia. Osoby narażone na żylaki i z żylakami kończyn dolnych powinny unikać długotrwałego siedzenia i stania, powinny odpoczywać z uniesionymi nogami i pamiętać o codziennym ruchu i prawidłowej diecie.
Leczenie można wspomagać tabletkami i maściami na żylaki. Najlepsze efekty dają preparaty zawierające rutynę, diosminę, hesperydynę, dobezylan wapnia, wyciąg z ruszczyka i kasztanowca.
Dodatkowo zaleca się stosować wyroby uciskowe jak podkolanówki, pończochy oraz rajstopy przeciwżylakowe o odpowiednio dobranym stopniu ucisku.
Usuwanie żylaków w gabinecie
Gdy żylaki są już widoczne, można skorzystać z zabiegów służących do ich usunięcia. Jak leczyć żylaki w gabinecie?
Gabinetowe metody usuwania żylaków obejmują szeroką gamę procedur, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów w dolegliwościach o różnym nasileniu.
Stosowane są metody chemiczne jak kleje tkankowe oraz skleroterapia piankowa i płynna, metody termiczne jak wewnątrzżylna laserowa ablacja, usuwanie żylaków parą wodną (SVS), zabiegi z falami radiowymi. Klasyczną operacją usuwania żylaków jest stripping, natomiast jego nowszą odmianą jest kriostripping.