Pomocna Mama

Co na ból zęba? Domowe sposoby łagodzące dolegliwości zębów

Gdy ząb zaczyna boleć, najlepiej od razu zapisać się na wizytę do stomatologa. Jednocześnie można sięgnąć po domowe sposoby na bolące zęby. Jak uśmierzyć ból zęba?

1. Leki na ból zęba

Przede wszystkim bóle zębów można zredukować z wykorzystaniem odpowiednich leków przeciwbólowych. Co na ból zęba sprawdzi się najlepiej?

U większości pacjentów bardzo dobre efekty przynoszą popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), do których zaliczają się paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy.

Zdarza się jednak, że leki te nie pomagają. Wtedy warto sięgnąć po tabletki zawierające związek jak kodeina, który działa silniej i pomaga nawet przy dużych bólach zębów.

2. Płukanki na bolące zęby i dziąsła

Skuteczne domowe sposoby na ból zęba oraz na bolące dziąsła to płukanki przygotowywane na bazie ziół.

W łagodzeniu bólu zębów i leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej bardzo dobre efekty dają poniższe zioła:

  • rumianek pospolity
  • szałwia lekarska

Należy przygotować napar – herbatkę z ziół, a następnie co kilka godzin płukać nią jamę ustną. Składniki aktywne zawarte w ziołach pomagają w redukcji dolegliwości, jednak należy pamiętać o tym, że i tak konieczna jest wizyta u dentysty, by wyeliminować przyczynę bólu.

Alternatywnie można zastosować też płukankę na bazie wody utlenionej lub soli.

3. Olejki na ból zębów

Osoby, które zastanawiają się, jak uśmierzyć ból zęba w naturalny sposób, poza płukankami mogą również sięgnąć po olejki na ból zębów. Olejki te również obfitują w składniki aktywne, które łagodzą dolegliwości.

Najlepsze efekty daje olejek goździkowy, który zawiera naturalne środki przeciwbólowe. Wykazuje też działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne.

Olejek należy nałożyć na bolące miejsce, na przykład patyczkiem higienicznym. Można także przygotować płukankę na bazie olejku wymieszanego z wodą.

Źródło: https://dentystagliwice.pl/2021/06/09/domowe-sposoby-na-bol-zeba-jak-usmierzyc-bol/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *