Pomocna Mama

Kiedy można stosować pończochy medyczne uciskowe w 2 klasie kompresji?

Pończochy medyczne, podobnie jak rajstopy i podkolanówki, są zalecane w przypadku dolegliwości układu żylnego kończyn dolnych. Oferowane są w różnych klasach kompresji. Kiedy stosowane są te oznaczone 2 klasą, czyli z uciskiem 23-32 mm Hg?

Jak działają wyroby medyczne uciskowe?

Kompresjoterapia, czyli inaczej terapia uciskowa ma w medycynie bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest ona między innymi w przebiegu niewydolności żylnej, gdy dochodzi do nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych.

Poprzez odpowiednie pończochy medyczne uciskowe, a także inne wyroby zaliczane do tej kategorii jak rajstopy i podkolanówki, można wywierać kontrolowany nacisk na tkanki. Dochodzi wtedy do zmniejszenia średnicy żył, co prowadzi do przyspieszonego krążenia krwi, a także do przywrócenia prawidłowej pracy zastawek żylnych.

W rezultacie medyczne wyroby uciskowe stosowane na kończyny dolne powodują zmniejszenie objawów jak zmiany żylakowe, ból, obrzęki, przemęczenie nóg.

Pończochy medyczne uciskowe 2 stopnia – zastosowanie

Wyroby uciskowe są oferowane w trzech głównych stopniach nacisku – 1, 2 oraz 3. Dodatkowo można spotkać się z wyrobami profilaktycznymi o niższym ucisku od klasy 1.

Pończochy oznaczone jako 2 klasa kompresji przeznaczone są do stosowania w przypadku zaawansowanych zmian żylakowych nóg, a także dedykowane są do użycia w przebiegu określonych dolegliwości.

Wybrane wskazania do stosowania wyrobów uciskowych w 2 klasie kompresji:

  • przewlekła niewydolność żylna
  • zaawansowane żylaki
  • przebyta zakrzepica żył
  • zatorowość żył głębokich
  • zakrzepowe zapalenie żył
  • obrzęki nóg o średnim nasileniu
  • po zabiegach chirurgicznych na żyłach nóg

Gdzie kupować pończochy medyczne uciskowe?

Aktualnie wyroby jak rajstopy, pończochy oraz podkolanówki uciskowe 2 stopnia można kupować w dobrych sklepach medycznych, także online.

Uwaga! Wyroby medyczne stosowane w terapii uciskowej kończyn dolnych powinny być dobrane tylko przez specjalistę, dlatego nie należy kupować ich bez wcześniejszej konsultacji. Stosowanie nieodpowiednio dobranych wyrobów uciskowych może spowodować nasilenie dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *