Pomocna Mama

Proteza uda – modularna czy skorupowa?

Pacjenci po amputacji nogi na poziomie uda, czyli pomiędzy stawem kolanowym a biodrowym, mogą zdecydować się na noszenie jednej z dwóch typów protez – modularnej albo skorupowej. Czym różnią się one między sobą? Na co warto się zdecydować?

Proteza modularna uda

Obecnie najczęściej rekomendowana proteza nogi to proteza modularna. Jest to rodzaj protezy kończyny dolnej, która składa się z kilku połączonych ze sobą modułów i pozwala na ich łatwą regulację.

Moduły w protezie modularnej mogą być specjalnie dopasowane do potrzeb pacjenta i łatwo wymieniane, gdy zajdzie taka potrzeba. W sprzedaży znajduje się szeroka gama elementów dla osób o różnym stopniu aktywności fizycznej.

Budowa protezy modularnej:

  • stopa protezowa,
  • przegub kolanowy,
  • lej protezowy,
  • elementy do łączenia modułów,
  • pokrycie kosmetyczne.

Modularna proteza nogi jest w stanie zapewnić pełne dopasowanie przez regulację elementów, niski ciężar, wysoką dynamikę i mobilność, dlatego też jest ona polecana dla wszystkich osób, także tych, które są aktywne. Właściwie dobrana pozwala również na uprawianie sportów, w tym także sportów ekstremalnych.

Dodatkowym atutem jest łatwa naprawa protez modularnych. W razie uszkodzenia modułu nie ma potrzeby wymieniania całej protezy na nową.

Na protezę modularną przysługuje dofinansowanie z NFZ. Można ubiegać się także o dofinansowania z innych instytucji.

Proteza skorupowa uda

Drugi rodzaj protezy to proteza skorupowa uda. Jest ona starszym typem protezy i do jej wykonania wykorzystuje się żywice. Nie jest możliwa w regulacji jak proteza modularna. Jej minusy to też konieczność stosowania sztywnej stopy oraz duży ciężar.

Odpowiednio dobrane protezy rąk oraz nóg są w stanie zapewnić maksymalny komfort, dopasowanie oraz funkcjonalność po utracie kończyn. Wybór dobrego zakładu protezowania pozwala na otrzymanie kompleksowej pomocy przy dopasowaniu najlepszej protezy, aby nawet po amputacji prowadzić aktywne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *